Gliese 581

Güneş'ten daha soğuk, daha küçük kütleli kırmızı bir yıldızdır. Dünya'dan uzaklığı 20 ışık yılıdır. 4'ü kesin 2'si onaylanmamış 6 gezegene sahiptir. Kesin olmamakla birlikte yaşanabilir bölgesi içine giren 3 gezegeni olması bakımından çok önemlidir.

Yörüngesinde dolanan Neptün benzeri bir ve bundan iki yıl sonra ise yer benzeri iki gezegeni olduğu keşfedildi. 2009 yılında, yıldızın yörüngesinde kütlesi dünyanın 1.9 katı olan bir gezegen bulununca Gliese 581 etrafında bulunan gezegen sayısı 4’e ulaştı. Gliese581 etrafında ilk gezegenin bulunmasından sonra, bu yıldız çok sayıda dikine hız ölçüm çalışmalarının konusu oldu. 2010 yılında iki yer benzeri gezegenin keşfi daha duyuruldu; f ve g. Eğer doğrulukları onaylanırsa kendileri için hesaplanan olası parametrelere göre Gliese 581g’nin HZ’nin orta bölgesinde yer alacağı belirlenmiştir. Ancak bu iki gezegenin varlığı konusunda bazı şüphelerin olması, gerçeklikleri üzerine tartışmaları devam ettirmektedir.

Gliese 581c, HZ’nin iç sınırında, Gliese 581d ise HZ’nin dış sınırında yer almaktadır. Astronomlar, eğer kalın bir atmosfere sahipse Gliese 581d’nin
yaşanabilir olabileceğini belirtmiştir.

 

Gliese 581 hakkında ayrıntılı bilgi için;

https://planetquest.jpl.nasa.gov/atlas/atlas_search.cfm?Sort=Star&SorDir=ASC

 

Belgeseller bölümünde Gliese581 g belgeselini izleyebilirsiniz.